Konkurrence

Info

DISSE HOLD KAN MAN IKKE TILMELDE SIG UDEN AT BLIVE OPTAGET

Klubben har en række konkurrencehold, som svømmer flere gange om ugen og deltager i stævner henover året. 


Som udgangspunkt er vores konkurrencehold opdelt efter niveau, men da vores svømmere konkurrerer på nationalt niveau, forsøger vi at ramme alderen indenfor de rammer, som er sat af SvømDanmark. Det betyder er den optimale alders profil ser således ud. Ikke alle følger denne profil, da børn udvkler sig forskelligt, så der vil naturligvis være undtagelser. 
AAS holdSvømDK niveauPiger alderDrenge alder
K1/AAS1Senior/Junior+18 / 15-17+19 / 16-18
K2/AAS2Årgang13-1414-15
K3/AAS3Børn11-1212-13
Talent
9-1110-12
Optimalt for Barracuda
8-109-11

Årgangene skifter ved sommerferien. De aldre der står er forårsalderen. 


Desuden er der oprettet en række hold, som bruges af Aarhus Swim, til brug for tilmelding af event og kommunikation. se mere om Aarhus Swim her www.aarhusswim.dk


 

Klik venligst her for at læse hele beskrivelsen

Aarhus Swim 1 (fælleshold for K1)AAS1
Mandag Tid: 16:15 - 17:15
Sted: 5 - Skovbakken - Idrætshøjskolen, Franks Gym
Mandag Tid: 17:15 - 19:15
Sted: 5 - Skovbakken - Idrætshøjskolen, 25 meter bassin
Tirsdag Tid: 06:00 - 07:30
Sted: 3 - Århus Svømmestadion, Bassin
Tirsdag Tid: 17:30 - 18:00
Sted: 4 - Hasle skole, Forhallen Dryland
Tirsdag Tid: 18:00 - 20:00
Sted: 4 - Hasle skole, 25 meter bassin
Onsdag Tid: 16:45 - 18:00
Sted: 6 - Sølystskolens svømmehal, Styrketræning
Onsdag Tid: 18:00 - 20:00
Sted: 6 - Sølystskolens svømmehal, 25m bassin
Torsdag Tid: 06:00 - 07:30
Sted: 3 - Århus Svømmestadion, Bassin
Torsdag Tid: 17:00 - 19:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Fredag Tid: 06:00 - 07:45
Sted: 3 - Århus Svømmestadion, Bassin
Fredag Tid: 18:00 - 20:00
Sted: 3 - Århus Svømmestadion, Bassin
Lørdag Tid: 06:00 - 08:00
Sted: 3 - Århus Svømmestadion, Bassin
Træner: Bjarne Kragh / Sebastian Lodahl / Valdemar Vind Sejr /
Instruktør: Lyseng Afkrydsning / Valdemar Vind Sejr /
Afkrydser: Lyseng Afkrydsning /
Aarhus Swim træner trup: Bjarne Kragh / Sebastian Lodahl / Valdemar Vind Sejr /

Første holdet for Aarhus Swim For at være på holdet skal man være tilmeldt K1 i Lyseng, Skovbakken HEI eller IHF

Holdnummer: AAS1
Periode: 22.01.2024 - 23.06.2024
Tilmeldte: 24/30
Pris: 0 kr.
Tilmeld

Aarhus Swim 2 (fælleshold for K2)AAS2
Mandag Tid: 17:00 - 18:45
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Tirsdag Tid: 06:00 - 07:45
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Onsdag Tid: 16:30 - 17:30
Sted: 5 - Skovbakken - Idrætshøjskolen, Franks Gym
Onsdag Tid: 16:30 - 17:30
Sted: 5 - Skovbakken - Idrætshøjskolen, Franks Gym
Onsdag Tid: 17:45 - 19:30
Sted: 5 - Skovbakken - Idrætshøjskolen, 25 meter bassin
Torsdag Tid: 06:00 - 07:45
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Torsdag Tid: 17:30 - 18:00
Sted: 4 - Hasle skole, Forhallen Dryland
Torsdag Tid: 18:00 - 20:00
Sted: 4 - Hasle skole, 25 meter bassin
Fredag Tid: 16:15 - 17:30
Sted: 6 - Sølystskolens svømmehal, Styrketræning
Fredag Tid: 17:30 - 19:30
Sted: 6 - Sølystskolens svømmehal, 25m bassin
Lørdag Tid: 06:00 - 08:00
Sted: 3 - Århus Svømmestadion, Bassin
Træner: Sebastian Lodahl / Mille Kjær Jensen / Anton Borg Hjort / Eva Hjort /
Aarhus Swim træner trup: Tobias Højgaard Holm / Sebastian Lodahl / Mille Kjær Jensen /
Andet holdet i Aarhus Swim For at være på holdet skal man være tilmeldt K2 i Lyseng, Skovbakken HEI eller IHF
Holdnummer: AAS2
Periode: 22.01.2024 - 23.06.2024
Tilmeldte: 29/40
Pris: 0 kr.
Tilmeld

Asp2
Mandag Tid: 17:00 - 17:15
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Træner: Mille Kjær Jensen /
Aarhus Swim træner trup: Anders Færch Jensen / Nikoline Østerberg / Tobias Højgaard Holm / Mille Kjær Jensen /
Periode: 22.01.2024 - 23.06.2024
Tilmeldte: 0/20
Pris: 0 kr.
Tilmeld

K3
Mandag Tid: 18:45 - 20:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Onsdag Tid: 17:45 - 19:00
Sted: 4 - Hasle skole, 25 meter bassin
Fredag Tid: 17:00 - 18:30
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Fredag Tid: 18:30 - 19:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Lørdag Tid: 08:00 - 10:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Træner: Michael Kjær / Mille Kjær Jensen / Nanna Høegh Langvad /
Instruktør: Lyseng Afkrydsning / Nanna Høegh Langvad /
Afkrydser: Lyseng Afkrydsning /
Aarhus Swim træner trup: Michael Kjær / Mille Kjær Jensen / Nanna Høegh Langvad /
Periode: 22.01.2024 - 28.06.2024
Tilmeldte: 15/30
Pris: 1050 kr.
Tilmeld

T1
Tirsdag Tid: 18:00 - 19:00
Sted: 2 - Søndervangsskolen, Søndervangsskolen
Torsdag Tid: 19:00 - 20:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Fredag Tid: 17:00 - 18:15
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Træner: Nikoline Sejr /
Instruktør: Caroline Lysgaard / Lyseng Afkrydsning / Nikoline Sejr /
Hjælpeinstruktør: Laura Winum Andersen /
Afkrydser: Lyseng Afkrydsning / Nikoline Sejr /
Aarhus Swim træner trup: Caroline Lysgaard / Laura Winum Andersen / Nikoline Sejr /
Periode: 22.01.2024 - 28.06.2024
Tilmeldte: 19/25
Pris: 935 kr.
Tilmeld

AAS+ AAS+
Tirsdag Tid: 18:00 - 19:00
Sted: 6 - Sølystskolens svømmehal, 25m bassin
Torsdag Tid: 20:00 - 21:00
Sted: 4 - Hasle skole, 25 meter bassin
Fredag Tid: 19:30 - 21:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Lørdag Tid: 13:00 - 15:00
Sted: 4 - Hasle skole, 25 meter bassin
Afkrydser: Instruktørnavn kommer senere /

Svømmere på holdet består af seniorsvømmere og i udgangspunktet kun sidste års juniorsvømmere. Profilen på deltagende svømmere er tidligere konkurrencesvømmere fra AAS1 eller AAS2, og som ønsker stadig at have en tilknytning til svømmesporten. Holdet træner seriøst, disciplineret og efter samme værdier og professionelle tilgang som resten af klubbens konkurrencehold. Der er altid en svømmende træner på kanten, som har forberedt et eller flere programmer, med input fra Bjarne.

Der er ingen mødepligt på holdet.

Stævnedeltagelse aftales sæsonvis mellem holdets deltagere og klubbens cheftræner. Stævnedeltagelse vil som udgangpunkt være uden klubtilskud.

Holdet er nyt og vi vil gerne kigge efter tider i dialog med deltagerne, så det kommer til at passe med fremmøde og muligheder. 


Holdnummer: AAS+
Periode: 22.01.2024 - 23.06.2024
Tilmeldte: 2/20
Pris: 500 kr.
Tilmeld

K1
Torsdag Tid: 06:00 - 07:30
Sted: 3 - Århus Svømmestadion, Bassin
Træner: Bjarne Kragh / Valdemar Vind Sejr /
Instruktør: Valdemar Vind Sejr /
Aarhus Swim træner trup: Bjarne Kragh / Valdemar Vind Sejr /
Periode: 22.01.2024 - 27.06.2024
Tilmeldte: 5/15
Pris: 2000 kr.
Tilmeld

K2
Torsdag Tid: 07:45 - 08:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Træner: Sebastian Lodahl /
Instruktør: Lyseng Afkrydsning /
Afkrydser: Lyseng Afkrydsning /
Aarhus Swim træner trup: Sebastian Lodahl /
Periode: 22.01.2024 - 22.06.2024
Tilmeldte: 8/22
Pris: 1500 kr.
Tilmeld

Aarhus Swim Talent (fælleshold for de 4 klubber)AAS4
Torsdag Tid: 19:00 - 19:15
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Torsdag Tid: 19:00 - 19:15
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Torsdag Tid: 19:00 - 19:15
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Torsdag Tid: 19:00 - 19:15
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Træner: Nikoline Sejr /
Instruktør: Nikoline Sejr /
Afkrydser: Nikoline Sejr /
Aarhus Swim træner trup: Alexander Jensen / Anders Færch Jensen / Dagmar Keller / Freja Brendstrup / Freja Fogh Morthensen / Nikoline Sejr / Tobias Hejgaard Jensen /

Fælleshold for AAS talenthold - AAS4

Holdnummer: AAS4
Periode: 22.01.2024 - 23.06.2024
Tilmeldte: 40/80
Pris: 0 kr.
Tilmeld

Aarhus Swim 3 (fælleshold for K3)AAS3
Lørdag Tid: 08:00 - 10:00
Sted: 1 - Lyseng svømmebad, Stor 25 meter bassin
Træner: Sebastian Lodahl / Michael Kjær / Mille Kjær Jensen /
Aarhus Swim træner trup: Anders Færch Jensen / Marie Storm Pedersen / Nikoline Østerberg / Tobias Højgaard Holm / Vilhelm Damm Thorsell / Sebastian Lodahl / Michael Kjær / Mille Kjær Jensen /
Holdnummer: AAS3
Periode: 22.01.2024 - 23.06.2024
Tilmeldte: 52/110
Pris: 0 kr.
Tilmeld